Hlavní obrázek článku
 • Tagy:
 • Lidé
 • Jsme BluePool
 • Lifestyle

Řekni mi, co děláš ve volném čase a já ti řeknu, jestli jsi úspěšný

Že je název tohoto článku troufalý? Nepochybně! Že může být pravdivý? Pravděpodobně. Úspěch a čas. Dvě entity, které nelze uchopit, je těžké je změřit, nedají se spoutat či řídit a navíc vlastně ani neexistuje jejich jediná správná verze. Definuje je to, jak je vnímá každý znás. Vnímání úspěchu se často soustřeďuje na práci. Zdánlivě logicky soudíme, že o tom, zda nás v práci povýší, jestli dostaneme vysněnou pozici či lepší práci rozhoduje to, co děláme v pracovním čase.

Co tak malá anketa. Jak to vidíte vy? Který čas podle vás určuje profesní úspěch?

Možnost A: čas strávený v práci mezi cca 9-17?

Možnost B: čas mimo pracovní dobu?

Možnost C: od každého kousek.

Pokud jste odpověděli C, trefili jste to přesně. Samozřejmě, že to, jak fungujeme v práci, má velký vliv na vnímání našeho přínosu pro firmu a celkový výkon. Ale vypadá to, že všichni, kdo jsou obecně považováni za úspěšné, dělají mimo pracovní čas věci, které jim pomáhají např. zbavovat se stresu, relaxovat, učit se něco nového či udržovat rodinné a přátelské vazby. Chtěli jsme se trochu blíž podívat na to, jaký způsob trávení volného času ovlivňuje úspěch a tak jsme se inspirovali článkem 7 Ways Successful People Spend Their Free Time, publikovaném v časopise Time (DeMers, 2015). Článek sumarizuje 7 věcí, které úspěšní lidé dělají v jejich volném čase neboli v tom čase, který netráví prací. Když budete toto téma hledat na internetu zjistíte, že se tyto body často opakují. Tak proč se na ně nepodívat blíže?

 1. Sport/Cvičení. Pravidelné či nepravidelné, intenzivní, skupinové či individuální. Jakýkoliv pohyb, po kterém vaše svalstvo kňourá a prosí o slitování a endorfiny způsobí, že máte úsměv od ucha k uchu. To je aktivita, kterou mají úspěšní společnou. Důvodem je hlavně ventilace stresu, ale také čas strávený s přáteli, možnost vyčistit si hlavu a dát prostor mysli jen tak bloumat a vymyslet skvělá řešení, které vás v kanceláři nenapadnou.

 2. Čtení. Říká se, že čtení je pro duši jako dýchání pro tělo. Prostě nezbytné. Úspěšní čtou. Čtení dává perspektivu. Většinou fungujeme v určitých stereotypech. Vidíme svět pohledem, který je nám známý a co si budeme říkat, i pohodlný. Ale čtení může ukázat jiný pohled na věc. Když se vžijeme do postavy, příběhu nebo reálné osoby, můžeme navnímat jiný pohled, kulturu či názor, který nás posune dál. Navíc, jako by nám to ve škole neříkali dost často, čtení zlepšuje slovní zásobu, vyjadřování, a komunikační schopnosti. Potřebujete umět líp mluvit? Čtěte.

 3. Učení se. Jak říká slogan firmy The Student Hotel: May the student in you never die. Je to tak. Vzdělávání nekončí s maturitou či promocí. Toužit po nových znalostech a využívat možnosti neustále se učit něco nového bychom měli neustále. Alespoň úspěšní to tak dělají. V dnešní době, kdy jsou různé kurzy a přednášky dostupné zdarma a on-line, by byla škoda to nevyužít. Je to jen o rozhodnutí, čemu svůj volný čas věnujete.

 4. Dobrovolnictví. U nás ještě není tolik rozšířené, ale z vlastní zkušenosti vím, kolik radosti může přinést jednoduchý akt, který mě nic, kromě investovaného času, nestojí. Věci, které mají smysl, přináší nejvíc. A nejsou to peníze. Může to být pomoc s úklidem v domově pro seniory nebo sběr odpadků. Nejde tolik o množství práce, ale o snahu a schopnost uvažovat o širší komunitě. Jsme dnes svým způsobem privilegovaní. Užíváme si velice pohodlného života. Úspěšní lidé často uvažují o tom, jak vrátit společnosti něco z toho, co měli možnost vybudovat. I když to znamená jenom možnost pracovat zadarmo.

 5. Networking. Tohle téma tady už bylo, ale můžeme o tom někdy vůbec přestat mluvit? Žijeme ve společnosti lidí, pracujeme s lidmi a pro lidi. Jednu věc jsem se kdysi naučila od tzv. vysoce efektivních týmů. V každém týmu či určitém seskupení lidí se najde dostatek zdrojů pro všechno, co je potřeba udělat. Těmi zdroji myslím znalosti, dovednosti, emoce, cokoliv. Ale k čemu ty zdroje jsou, když o nich nikdo neví? Jít mezi lidi, komunikovat, zajímat se,...to je podstata networkingu. Vede k tomu, že lidé vědí, co umíte, vy víte, co umí někdo jiný a je snazší dojít k řešení. Čehokoliv.

 6. Koníčky. Soustředit se jenom na práci dává smysl, ne? Nenechat se ničím rozptylovat, věnovat veškerou energii tomu, co je potřeba udělat pro práci, pro šéfa, pro firmu. Ne? Jasně, že ne. Náš mozek je konstruován tak, že co se nepodporuje, nerozvíjí, neprohlubuje, to zapomeneme. Takže pokud máte cokoliv, hobby, něco, co rádi děláte, něco, co vám pomáhá relaxovat, být s lidmi či být výjimeční, hlavně nepřestávejte. Ať je to cokoliv, ta investice se vždy vyplatí.

 7. Čas s rodinou a přáteli. Tak to je snad jasné. Práce není vše na světě a nemusí být vždy jenom dobře. Je skvělé mít lidi, rodinu, přátele, o které se můžete opřít. A hlavně s kým jiným by byla po práci legrace?

Jak to máte vy? Když to vezmu kolem a kolem, BluePool to jsou sportovci, umělci, fotografové, jogíni, joggeři, fotbalisté, hokejisté, čtenáři, bojovníci... Abych byla přesná, 100 % z nás má svoje hobby. Více než  76% se věnuje individuálnímu sportu, téměř čtvrtina více než 4x týdně. Téměř 40 % lidí se věnuje umění a téměř polovina se ve volném čase učí něco nového. Vlastně umíme téměř vše. Sportujeme, často i společně. Baví nás vařit a to nejen pro sebe. Jsme rádi mezi lidmi. Takže se, vypadá to, můžeme považovat za úspěšné :)


*Pozn. autorky: tento text nemá být překladem původního článku. Jen jeho lehkou parafrází, zamyšlením nad tématy, které uvedli autoři 7 Ways Successful People Spend Their Free Time.

Zdroj: DeMers, Jayson. “7 Ways Successful People Spend Their Free Time.” Inc.com, Inc., 23 June 2015, www.inc.com/jayson-demers/7-ways-successful-people-spend-their-free-time.html.

Sdílet :