Hlavní obrázek článku
  • Tagy:
  • Historie testingu

Od pazourku k debuggingu a ještě dál aneb Stručná historie testingu

Tento post je prvním ze série příspěvků (doufám), ve kterých bych rád představil něco málo z historie testingu. Protože existují různé pohledy jak toto téma členit a navíc nemám rád dlouhé články, rozhodl jsem se to vzít stručně a jasně od podlahy.

Střípky z historie testování: Jak to vidí Gelperin a Hetzel?

Pánové David Gelperin a Bill Hetzel ve své stati z roku 1988 “The Growth of software testing” rozdělili testování na pět epoch:

  • Epocha Lazení
  • Epocha Demonstrační
  • Epocha Destrukční
  • Epocha Hodnotící
  • Epocha Prevence


Rokem 1956 končí období ladění (debuggingu). Nikoliv však hudebních nástrojů ale vyvíjeného kódu. V této fázi jde laděni ruku v ruce s testováním. Otázka softwarových problémů byla začleněna do otázky spolehlivosti hardwaru. Tento koncept fungoval na principu “Napiš kód a zkontroluj ho”. Pojmy ladění a testování pak byly mnohdy volně zaměňovány, případně bylo testování zahrnováno do ladění, jelikož bylo vnímáno jako jedna z aktivit sloužících ke kontrole napsaného kódu.

Od roku 1957 do roku 1978 se jedná o fázi demonstrační, kdy se testování a lazení oddělily. V této fázi se testováním dokazuje pokrytí požadavků na systém. Lazení pak poskytuje ujištění o spustitelnosti programu, zatímco testování se zabývá otázkou, zda program skutečně řeší danou problematiku

Rozsah let 1979 - 1982 je označen za období destrukce. Destrukcí neprocházel software, v němž jsou nalezeny chyby, ale primárním cílem se stalo hledání selhání implementace. Cílem detekce selhání, namísto prokazování bezchybnosti aplikace, bylo eliminovat podvědomý výběr takových testovacích scénářů, které jsou pro chod aplikace bezpečné. Snaha odhalit chyby programu by tak měla vést k výběru naopak těch nejrizikovějších scénářů a umocnit úspěšnost jak testování, tak testovaného programu.

Období 1983 - 1987 je érou hodnocení. Cílem bylo měření kvality a hodnocení produktu. V roce 1983 byla zveřejněna směrnice integrující analýzu, revizi a testovací aktivity umožňující hodnocení softwarového produktu v průběhu jeho životního cyklu, kdy každá fáze měla stanovené aktivity a produkty. Filosofií tohoto přístupu bylo využití množiny technik a přístupů vhodně zvolených pro daný projekt tak, aby pomohly zajistit kvalitní vývoj a software samotný.

Počátkem 1988 začalo období prevence. Testy potvrzují naplnění specifikací, detekují chyby a předchází jim. K tomu slouží metodologie STEP (Systematic Test and Evalution Process), která definuje systém testovacích úkolů, produktů a rolí pro dosáhnutí konzistentních a nákladově efektivních cílů testování.

Tím v testování končí doba kamenná. V budoucnu se společně podíváme na nedávnou minulost a aktuální trendy v testování. 



Zdroj:
G. T. Laycock: The Theory and Practice of Specification Based Software Testing. PhD Thesis, Dept of Computer Science, Sheffield University, UK, 1993

D. Gelperin, B. Hetzel: The Growth of Software Testing. CACM, Vol. 31, No. 6, 1988, ISSN 0001-0782 - http://www.clearspecs.com/downloads/ClearSpecs16V01_GrowthOfSoftwareTest.pdf


Sdílet :