Hlavní obrázek článku
  • Tagy:

9 důvodů proč být tester aneb Jak vypadá tester dneška?

Nedávno jsme se se čtyřmi kolegy sešli u empatické mapy, abychom se vžili do situace našeho imaginárního kolegy Emila. Zní to trochu jako hipízácký nadpis z učebnice psychologie a ze začátku jsem měla snad i trochu obavy, jak to půjde dohromady s ajťáckou duší… No a šlo to výborně.

O tom, co je empatická mapa a jak ji projít, se můžete dočíst například tady. V tomto článku bych se s vámi ale chtěla podělit o její poslední zastávku - co si Emil asi tak myslí o pozici testera. I když… jak kluci nadhodili, bavíme se vlastně ještě pořád o testerovi?

V BluePool mám na starost “HR srandy” a už nějakou tu chvíli žiji v “ajťácko-testerské bublině”. Vím, co moji kolegové dělají, ale nějak už jsem úplně zapomněla, jak na práci testera nahlížejí ti, kteří s ní nemají žádnou zkušenost anebo ti, kteří ji sice mají, ale z nějaké jiné společnosti. Když jsme se s klukama u empatické mapy začali bavit o tom, jak na práci testera nahlížejí jiní, “sáhli jsme si do negativního pytle” (tak jsme si všechna ta negativa kolem testerů nějak přirozeně pojmenovali). Padaly věty jako: “Lidi si myslí, že tester je jen klikač. Cvičená opice. A že to může dělat každý. Možná by se i měl stydět za to, co dělá. Takový ty “echt ajťáci” tuhle pozici neuznávají, je to podle nich někde na půli cesty k opravdovému IT a vývojáři si myslí, že tester je nepřítel.”

Super. Negativní pytel se roztrhl a já si představovala, jak se tahle hesla budou vyjímat na našem webu, v inzerátu a jak na tyhle libovky budu lákat nové kolegy. “Hele a máte taky něco v tom pozitivním pytli, kluci?”

Díky Bohu, ukázalo se, že pozitivní pytel existuje! A je pořádně napěchovaný. Začali jsme u pragmatických důvodů a dostali jsme se až k životnímu poslání. Co jsou tedy ty důvody, které jsem od svých kolegů slyšela?

  1. “Je to skvělý start kariéry v IT. Není tak těžké se do tohoto oboru dostat a můžu se toho spoustu naučit a čerpat z toho ještě roky a léta, až budu business analytik, test manažer, projekťák,...”

  2. “Fakt nejsme klikači. To může říct jen někdo, kdo neví, o čem testování je, nebo někdo, kdo měl smůlu a dostal se na špatný projekt. Potřebuji být vynalézavý, uvažovat hodně analyticky, musím komunikovat, všímat si věcí, hrabat se v logu, umět to s SQL a být tak trochu konspirátor. Každá aplikace se totiž může rozbít novým a nečekaným způsobem. Takže je to i dost kreativní.”

  3. “Nejsme ničí nepřátelé. Naopak - jsme týmoví hráči. Jde nám o to, abychom dodali věc v nejvyšší kvalitě a uživatel tak měl stoprocentní zážitek. A k tomu potřebujeme vývojáře.”

  4. “Můžu lidem říkat, co můžou udělat líp.”

  5. “Zachraňujeme životy. Zní to možná moc dramaticky, ale určitě existuje aplikace, která někdy někomu zachránila život. V každém případě ale dokážeme ušetřit milióny.”

  6. “Posouváme hranice technologií. Tím, že něco dobře otestuji, vylepšuji nabízené služby a vím, že uživatel má zase o něco jednodušší život.”

  7. “Pracujeme s moderními technologiemi. Ty se mění a vyvíjí a my musíme taky. Je to hodně dynamické.”

  8. “Není to stereotyp. Pokaždé testuji něco jiného, někde jinde. Pořád se něco učím.”

  9. “Je to tak trochu poslání, vidím v tom smysl. Pomáhám zvyšovat kvalitu softwaru v Čechách.”

To, co obsahoval negativní pytel, je vlastně popis testera včerejška /nebo spíše předevčerejška/. Dnešní tester toho musí umět mnohem víc - jak po té technické stránce, tak po té osobnostní a sociální. A kluci to v tom, co říkali, skvěle nastínili. Krásně to pak také vystihuje ještě tahle infografika.

Pořád existují projekty a organizace, kde se na testing dívají tím zastaralým způsobem a vrhají tak na testery a jejich práci nedobré světlo. My máme to štěstí, že spolupracujeme právě s těmi společnostmi, které testing vnímají stejně jako my - tedy jako rovnocennou činnost ke všem ostatním životním fázím aplikace. A podle toho zacházejí i s testery/QA specialisty/engineery/… (říkejte si té pozici jak chcete). Uvědomují si význam testovacích týmů a dávají jim potřebný prostor i kompetence. Snad i proto se moji kolegové nestydí za to, co dělají, jsou se svojí prací spokojení a vidí v ní opravdový smysl. Protože dnešní tester fakt jen nekliká.

Sdílet :