Hlavní obrázek článku
  • Tagy:
  • Automatizované testování

Automatizace za každou cenu?

Kdo se v testovaní SW pohybuje nějakou dobu,  určitě někdy slyšel o automatizaci testů.

Je to moderní a je to cool. Manažer, který přijde s tím, že se bude automatizovat, patrně dostane od neznalého sponzora, kterému to zní cool, podporu.

V testovaní SW se pohybuji přes pět let, a tak jsem se nad tímto fenomenem současnosti zkusil zamyslet. Je pravda, že jsem, podobně jako ostatní, měl také prvotní nadšení z automatizace. V praxi se ale ukázalo, že to tak slavné není.

V každém případě je třeba scénář vytvořit a exekuovat (minimálně jednou, jinak ho nemá cenu ani tvořit).

Zkoumal jsem, jak dlouho trvá testovací scénář vytvořit a jak dlouho trvá testovací scénář exekuovat. Jak v automatickém testovaní, tak v manuálním. A vyšlo mi toto:

Prezi_graf_Ipng

Hezké, ale: člověk (ten je nutný vždy), který umí psát testovací scénáře, stoji na hodinu méně, než člověk, který umí psát automatické testy. A vytvořit automatický test trvá déle, než vytvořit test manuální.

Oproti tomu exekuovat manuální test trvá déle, než exekuovat test automaticky.

S přihlédnutím na cenovou náročnost (ať si každý říká co chce, ta nás nakonec zajímá nejvíc)  vypadá graf takto:

Prezi_graf_IIpng

A proto si troufnu tvrdit, že u automatizace testů je třeba se zamyslet nad počtem opakování. Hodlám test exekuovat 5x (třeba systémový test - test nové funkčnosti)? Pak patrně nemá automatizace cenu.

Jedná-li se ale o neměnnou funkčnost, kde potřebuji exekuovat pravidelně a často, pak ano.

Automatizace testu není nutná, ani vhodná za každou cenu a nehodí se všude. Nepodléhejte všem trendům, ani trendistům (člověk mající rád trendy).


Sdílet :